У чому полягає реабілітація після операції
Якщо є показання, то проводять ендопротезування кульшового суглоба (ТСС), під час якого встановлюють протез. При правильній реабілітації рухливість повноцінно відновлюється.
Реабілітація дає змогу:
- нормалізувати кровопостачання і роботу м’язів;
- почати вільно пересуватися;
- відновити силу м’язового апарату;
- навчитися правильно ставити ноги під час пересування;
- попередити розвиток післяопераційних ускладнень.
Повне відновлення після операції — тривалий процес, який зазвичай займає від семи до дванадцяти місяців. Точний час реабілітації залежить від організму пацієнта і правильності виконання лікарських рекомендацій.
У реабілітаційну програму входить кілька етапів:
- Передопераційний. Він полягає в інформаційній та фізичній підготовці пацієнта до операції.
- Післяопераційний. Він спрямований на відновлення роботи м’язово-суглобового апарату. При цьому використовують такі методи:
- ЛФК;
- фізіолікування;
- кінезотерапія;
- масаж.
Початковий етап проходить у стаціонарі: пацієнт вчиться пересуватися з протезом. Пізніші етапи після ендопротезування кульшового суглоба проходять у центрах реабілітації.
Якщо Ви шукаєте клініку, де зробити ендопротезування, рекомендуємо «Medical Plaza». Тут працюють найкращі хірурги, клініка має сучасне обладнання, якісні протези та післяопераційну реабілітацію. Докладніше на сайті: https://medicalplaza.ua/content/endoprotezirovanie-tazobedrennogo-sustava.
Чи завжди потрібна реабілітація
Відновитися потрібно кожному пацієнту. Під час хірургічного втручання м’язи розтягуються, порушується їхнє кровопостачання, зв’язки стають менш натягнутими, а частину кістки — видаляють.
Усе це позначається на роботі опорно-рухової системи. Щоб почати повноцінно ходити і швидше повернутися до нормального життя, потрібна реабілітація. Причому приступити до неї потрібно відразу після операції. В іншому разі:
- Пошкоджені м’язи втратять тонус, а в місцях надрізів з’являться рубці.
- Суглоб не почне функціонувати як раніше через розтягнення зв’язок.
Якщо ігнорувати реабілітацію після ендопротезування кульшового суглоба, то ТСС працюватиме неповноцінно. Найімовірніше, виникнуть наслідки: труднощі під час нахилів, кульгавість, больовий синдром, вивихи інших суглобів.
Тільки своєчасна і правильна реабілітація може запобігти ускладненням, а також домогтися колишнього рівня фізичної активності.
Як проходить реабілітація
Відновлення проходить у кілька етапів. Навантаження на суглобово-м’язовий апарат збільшують плавно.
Напрямки реабілітації:
- навчання ходьбі без упору на прооперовану ногу, використовуючи допоміжні засоби;
- вивчення навичок щоденної активності, наприклад, переміщення з одного стільця на інший;
- навчання технікам глибокого дихання, а також відкашлювання для запобігання ускладнень з боку серця, судин і органів дихання;
- вивчення основних правил поведінки в початковому реабілітаційному періоді.
Перші рекомендації пацієнт отримує до хірургічного втручання. Лікар розповідає про реабілітаційну програму, терміни відновлення, а також показує, як правильно пересуватися на милицях, щоб не впасти і не отримати травму повторно. На цій же стадії пацієнт освоює основні фізичні вправи, що запобігають атрофії м’язів. Їх потрібно буде виконувати і до операції, і на ранніх стадіях відновлення після неї.
Етапи реабілітації після ендопротезування суглоба
Відновлення функцій проходить кілька етапів.
Етап перший: відновлення в стаціонарі
Період: 1-14 доба після операції.
Цілі:
- зниження больового синдрому і набряклості;
- проведення заходів, спрямованих на запобігання спайок;
- відновлення і тренування м’язового апарату;
- навчання вільного пересування за допомогою милиць;
- акуратна мобілізація, а також розробка суглоба.
Першу добу після хірургічного втручання пацієнта навчають плавно переносити масу тіла на прооперований суглоб під час ходьби, переміщення в просторі. Виконання простих рухів дає змогу уникнути обмеження суглобової рухливості. Щоб прибрати набряк і поліпшити насичення тканин, проводять масаж.
Після хірургічного втручання не можна:
- згинати нижню кінцівку в ТСС на кут понад 90°;
- робити нахили вперед більш ніж на 90°;
- сідати на поверхні висотою менше ніж 50 сантиметрів;
- направляти носок всередину на прооперованій кінцівці;
- класти ногу на ногу;
- обертати корпус навколо своєї осі, зафіксувавши ноги на одному місці;
- здійснювати рухи, що провокують больовий синдром.
Після операції потрібно лежати тільки на здоровому боці, на спині. При цьому між ніг має бути валик (можна використовувати клиноподібну подушку). Ці пристосування знадобляться і для тренувань.
Щоб запобігти розвитку тромбофлебіту, одразу після операції потрібно надіти компресійну панчоху і здійснювати активні рухи гомілкостопом, по черзі приводячи стопу до себе і розгинаючи від себе.
Пацієнт повинен переміщатися і пересідати тільки з підтримкою прооперованої кінцівки або спираючись на здорову ногу. Вставати і спиратися на ногу, щодо якої проводилося хірургічне втручання, можна тільки під контролем лікаря.
Пацієнта виписують зі стаціонару, коли він починає вільно здійснювати повсякденні дії:
- вставати і проходити до двадцяти п’яти метрів, спираючись на милиці;
- спускатися і підніматися сходами;
- відвідувати ванну кімнату.
Фізіотерапія після ендопротезування кульшового суглоба може проводитися вже на першому етапі реабілітації. Вона дає змогу зняти запалення, знизити набряклість, а також має репаративно-регенеративний ефект.
Через добу після операції, як правило, призначають низькочастотну імпульсну магнітотерапію відразу після проведеного УФО або фотохромотерапії синім спектром.
Етап другий: повернення до звичного життя
Період: 2-6 тижнів з моменту операції.
Цілі:
- тренування м’язового апарату;
- стимулювання вільної ходьби.
Людина повертається до звичного життя. З дозволу лікаря, замість милиць використовується тростина. Надалі пацієнт вчиться пересуватися без неї.
До реабілітаційної програми можуть входити:
- Механотерапія — вид ЛФК, що здійснюється на лікувальному апараті. Приступати до занять можна вже в першу добу після операції під наглядом фахівця. Робота на спеціальному апараті дає змогу безболісно відновити рухливість ТСС, зміцнити суглобово-м’язовий апарат, а також скоординувати рухи.
- Нейром’язова стимуляція — метод кінезітерапії, націлений на формування активної стабілізації суглобів. Він полягає в тому, що до нервових закінчень через шкіру людини надходять електричні імпульси. У результаті м’язи отримують сигнали і реагують на них.
- Процес імітує активність, наприклад, під час спортивних тренувань. Це допомагає посилити м’язову силу, підвищити м’язовий тонус і зменшити біль.
- Масаж. Процедура дає змогу знизити больовий синдром, зняти набряклість і поліпшити кровопостачання прооперованої кінцівки. Масаж призначають не тільки для прооперованої, а й здорової ноги, щоб підтримати її м’язовий тонус. Це дає змогу пацієнту швидше почати пересуватися без будь-якої допомоги.
- ЛФК. Виконання вправ дає змогу запобігти ускладненням і посилити суглобово-м’язовий апарат. Складність тренувань збільшують плавно, щоб унеможливити ймовірність отримання травм. ЛФК після ендопротезування кульшового суглоба доповнюють заняттями на спеціальних тренажерах.
- Вправи на тренажерах. Через 2-3 тижні після ендопротезування можна приступити до занять на певних тренажерах. Спочатку вправи роблять, не спираючись на прооперовану ногу.
Вправи для реабілітації після ендопротезування кульшового суглоба дають змогу швидше повернутися до активного життя.
Етап третій: підготовка до тренувань
Період: 6-12 тижні з моменту операції.
Цілі:
- підготовка пацієнта до активного проведення часу;
- пропріоцепція.
На цьому етапі навантаження плавно збільшують. У програму вводять вправи на координацію, пропріоцепцію, баланс, а також ті, що допомагають повернутися в спорт (якщо пацієнт раніше ним займався і хоче відновити заняття).
Етап четвертий: повернення в спорт
Період: 3-7 місяці після операції.
Якщо людина займалася спортом і планує повернутися до нього, то в цей період реабілітаційна програма проходить в індивідуальному режимі. Спеціаліст складає персональні програми занять, зокрема, із застосуванням тренажерів.
У нашій клініці ви можете пройти програму реабілітації. У нас є все необхідне для відновлення функцій організму після операції, а також проводяться різні процедури, наприклад, масаж, ЛФК, фізіолікування. Особливу увагу приділяють реабілітації літніх людей після ендопротезування кульшового суглоба.